Kraków moje miasto

Kraków to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, będące przez wiele lat jej stolicą. Obecnie posiada zaszczytny tytuł stolicy Małopolski, zachwycając swoją historią oraz różnorodnością.

Najważniejszym punktem na mapie Krakowa jest Katedra i bazylika świętego Stanisława oraz Wacława na Wawelu. Obiekty, zlokalizowane na malowniczym wzgórzu są nie tylko symbolem miasta, ale i popularną atrakcją turystyczną. W architekturze tych budowli dostrzegamy elementy wielu stylów, zarówno gotyku, renesansu jak i baroku. Na mapie Krakowa ważne miejsce zajmuje również Rynek Starego Miasta. Najbardziej znanymi obiektami, które się tam znajdują są: Kościół Świętego Wojciecha, Sukiennica, Kościół Mariacki, Wieża Ratuszowa oraz wiele zabytkowych kamieniczek.

Na Starym Rynku otwartych jest spora ilość restauracji, kawiarenek i pubów, które tętnią życiem również po zmroku. Wieczorami odwiedzają je zarówno mieszkańcy Krakowa jak i turyści, tłumnie przybywający do miasta. Starówkę z kolei okalają Planty, park miejski, będący jednym z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców i turystów. Planty dzielą się na dziewięć ogrodów, między innymi Wawel, Pałac Sztuki, Dworzec, Barbakan czy Uniwersytet zlokalizowany w pobliżu słynnej uczelni. Na terenie krakowskich Plantów znajduje się wiele znanych obiektów, w tym kościoły, pomniki oraz filharmonia. Na mapie Krakowa na uwagę zasługuje również Park Krajobrazowy Dolinka Krakowska. Znajduje się tam wiele rezerwatów przyrody. Na terenie parku można podziwiać liczne rzeźby krasowe.