Krakowskie perełki

W Krakowie czas płynie inaczej, wolniej, wszystko jest jak z bajki. Kraków urzekał i urzeka nadal. Kiedyś był oazą artystów, dziś jest natchnieniem nie tylko dla pisarzy i poetów, ale również dla osób spoza branży artystycznej. Przyjeżdża tam co roku wiele osób spragnionych spokoju i tego niezwykłego klimatu, którego nie poczujemy w żadnym innym mieście. Na czym polega magia Krakowa?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Miasto ma swoją niepowtarzalną atmosferę, które udziela się każdemu, kto choć raz tam przyjedzie. Kraków jest położony nad Wisłą, znajduje się w niezwykle malowniczej okolicy. Z Krakowa można zrobić sobie wypad do Wieliczki, Zakopanego, obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie obecne znajduje się muzeum czy do Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Kraków to nie tylko znany ośrodek turystyczny, ale również kulturalne centrum Małopolski, jeśli nie całego naszego kraju. Znajduje się tutaj wiele światowej sławy ośrodków, ważnych muzeów, teatrów czy galerii sztuki. Zgromadzone w nich dzieła to oryginalne obrazy czy rzeźby artystów, takich jak Leonardo da Vinci czy Jan Matejko. Niewątpliwie największą turystyczną atrakcją Krakowa jest Zamek na Wawelu. Katedra Wawelska jest ważna z punktu widzenia historycznego, ale obecnie to również miejsce pochówku tragicznie zmarłej pary prezydenckiej. Małżonkowie, Maria i Lech Kaczyńscy spoczęli w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów po tragicznej śmierci poniesionej w katastrofie pod Smoleńskiem, w kwietniu 2010 roku.